Malo je stvari koje u našu baštu unose toliko mirisa i lepote kao lavanda. Da li se sećate trenutka kada ste po prvi put dotakli listove lavande i osetili njen intenzivan, ali umirujući miris?
To je trenutak koji mnogi od nas veže za bezbrižne dane i letnje šetnje dolinom cveća. Uprkos tome što lavanda nije autohtona biljka Srbije, uz prave agrotehničke mere, njen uzgoj može biti izuzetno uspešan.
Priprema zemljišta i sadnja lavande
Uzgoj lavande zahteva pažljiv pristup, kao i poznavanje osnovnih principa pripreme zemljišta i sadnje.
Ključ uspeha leži u pravilnom odabiru mesta, pripremi tla i odabiru optimalnog vremena za sadnju.
Odabir lokacije
Ispravna lokacija sadnje igra ključnu ulogu u razvoju lavande. Potrebno je odabrati sunčano mesto sa suvim i dobro drenirano tlo.
Tlo bi trebalo biti neutralno ili blago alkalno, bogato kalcijumom, kako bi se obezbedili optimalni uslovi za rast lavande.
Priprema zemljišta
Detaljna priprema zemljišta započinje temeljnim oranjem i uklanjanjem korova. Zemljište je potrebno obogatiti đubrivom, kao i očistiti od kamenčića.
Priprema sitnog, rastresitog površinskog sloja omogućava bolji razvoj korenovog sistema.
Uspešna sadnja lavande zavisi od pravilne strukture tla i mogućnosti odvodnje suvišne vode kako bi se sprečilo stvaranje nepropusnih slojeva.
Optimalno vreme za sadnju
Sadnja se najčešće vrši u proleće ili jesen, kada su temperature blage i vlažnost dovoljna.
Uz pravilnu pripremu i odabir termina sadnje, lavanda može uspešno da se gaji čak do 20-30 godina.
Nega lavande nakon sadnje
Optimalni uslovi zalivanja i đubrenje omogućavaju biljci da razvije snažan korenov sistem, dok pravilna rezidba doprinosi održavanju njenog oblika i vitalnosti.
Zalivanje i đubrenje
Zalivanje lavande treba obavljati redovno, ali umereno. Prekomerna vlažnost može prouzrokovati truljenje korena, stoga je neophodno održavati ravnotežu.
Kada je reč o đubrenju, lavandi nije potrebno često prihranjivanje, ali ukoliko se primenjuje, najbolje je koristiti lako rastvorna i krečna đubriva koja poboljšavaju kvalitet zemljišta.
Podrezivanje i održavanje
Rezidba lavande igra važnu ulogu u sprečavanju formiranja semena, čime se biljci omogućava da usmeri energiju ka cvetanju u sledećoj sezoni.
Održavanje zdravlja biljke uključuje redovno orezivanje krajem maja i ponovo nakon par godina kako bi se održao gust žbun.
Faktor
Upute
Zalivanje
Umereno, izbegavajte prekomernu vlažnost
Đubrenje
Koristiti lako rastvorna i krečna đubriva
Rezidba
Krajem maja i ponovo nakon nekoliko godina
Koristi i primene lavande
Lavanda je cenjena zbog svojih aromatičnih, lekovitih i estetskih svojstava. Ona donosi mnoge koristi i može se koristiti na različite načine u svakodnevnom životu.
Medicinske i aromaterapijske koristi
Lavanda ima značajne lekovite osobine. U medicinske svrhe koristi se za ublažavanje psihičke napetosti, migrena, neuralgija i grčeva. Takođe je koristan za zaceljivanje rana.
U aromaterapiji, koristi lavande su mnogostruke, pomaže u opuštanju i smanjenju stresa.
Korišćenje lavandina ulja
Eterično ulje lavande, sa visokim postotkom linalilacetata i linalola, koristi se u proizvodnji parfema, sapuna i repelenata.
Eterično ulje lavande ima vrlo korisna lekovita svojstva koja doprinose njegovoj vrednosti u različitim primenama.
Estetski doprinos bašti
Ova biljka pomaže u ulepšavanju bašte i kreiranju prijatne atmosfere za relaksaciju i odmor.
Zaključak
Uzgoj lavande nije samo jednostavan proces sadnje i nege, već i umetnost koja zahteva posvećenost i razumevanje.
Pravilna priprema zemljišta, tačan izbor lokacije, i određivanje optimalnog vremena za sadnju su ključni faktori koji doprinose zdravom i bujnom rastu lavande.
Uz dodatnu literaturu i savete koje možete pronaći, uspešan uzgoj lavande je moguć čak i u različitim klimatskim i zemljišnim uslovima.
Lavanda će, uz adekvatnu negu, nagraditi vas bogatim mirisom, lepotom i mnoštvom korisnih svojstava.